Result 22 March 2003

Distance - 297km

 

  1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Davitamon 6h 44' 43" (44.031 km/h)
2 Mirko Celestino (Ita) Team Saeco
3 Luca Paolini (Ita) Quick Step-Davitamon at 0.02
4 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 0.11
5 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
6 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
7 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
8 Jan Svorada (Cze) Lampre
9 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo
10 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
11 Gianluca Bortolami (Ita) Caldirola-Sidermec
12 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
13 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
14 Baden Cooke (Aus) FDJeux.com
15 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
16 Matthew Wilson (Aus) FDJeux.com
17 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
18 Marc Lotz (Ned) Rabobank
19 Beat Zberg (Swi) Rabobank
20 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio
21 Stuart O'Grady (Aus) Crédit Agricole
22 Mariano Piccoli (Ita) Lampre
23 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
24 David Millar (GBr) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
25 Xavier Florencio Cabre (Spa) O.N.C.E.-Eroski
26 Alexandre Botcharov (Rus) AG2r Prévoyance
27 Laurent Brochard (Fra) AG2r Prévoyance
28 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
29 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
30 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
31 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
32 Andrea Noe (Ita) Alessio
33 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
34 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
35 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre
36 Oskar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems
37 Igor Astarloa (Spa) Team Saeco
38 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast
39 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
40 Fabio Baldato (Ita) Alessio
41 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Domina Vacanze-Elitron
42 Robert Hunter (RSA) Rabobank
43 Nicolas Jalabert (Fra) Team CSC
44 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Davitamon
45 Angel Vicioso Arcos (Spa) O.N.C.E.-Eroski
46 Paolo Bossoni (Ita) Caldirola-Sidermec
47 Gianluca Sironi (Ita) Caldirola-Sidermec
48 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
49 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
50 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
51 Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre
52 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems
53 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
54 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Kelme-Costa Blanca
55 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
56 Laurent Dufaux (Swi) Alessio
57 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
58 Max Van Heeswijk (Ned) US Postal presented by Berry Floor
59 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre
60 Andrea Peron (Ita) Team CSC
61 Richard Virenque (Fra) Quick Step-Davitamon
62 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
63 Vjatceslav Ekimov (Rus) US Postal presented by Berry Floo
64 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) iBanesto.com
65 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
66 Nico Mattan (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
67 Jan Hruska (Cze) O.N.C.E.-Eroski
68 Christophe Oriol (Fra) AG2r Prévoyance
69 Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom
70 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
71 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio
72 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Telekom 0.21
73 Romans Vainsteins (Lat) Caldirola-Sidermec
74 Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi-Colpack 0.24
75 Angelo Lopeboselli (Ita) Cofidis, Le Crédit par Téléphone 0.28
76 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
77 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
78 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Davitamon
79 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
80 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco
81 Alexandre Shefer (Kaz) Team Saeco
82 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis, Le Crédit par Téléphone 1.00
83 Eugeni Petrov (Rus) iBanesto.com
84 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 1.48
85 Gianpaolo Caruso (Ita) O.N.C.E.-Eroski
86 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
87 Stefano Zanini (Ita) Team Saeco 1.54
88 Lennie Kristensen (Den) Team CSC
89 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca 2.24
90 Philippe Gaumont (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
91 Leon Van Bon (Ned) Lotto-Domo
92 Marco Milesi (Ita) Caldirola-Sidermec 2.30
93 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
94 Andy Flickinger (Fra) AG2r Prévoyance 2.49
95 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
96 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack 3.44
97 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
98 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com 3.57
99 Mikel Astarloza (Spa) AG2r Prévoyance 4.17
100 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 5.04
101 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Domo
102 Gabriele Balducci (Ita) Caldirola-Sidermec
103 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
104 Victor Pena (Col) US Postal presented by Berry Floor
105 Benoit Joachim (Lux) US Postal presented by Berry Floor
106 Antonio Cruz (USA) US Postal presented by Berry Floor
107 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre
108 Sergiy Avdyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
109 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
110 Michele Bartoli (Ita) Fassa Bortolo
111 André Korff (Ger) Team Coast
112 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
113 Jo Planckaert (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
114 Frank Vandenbroucke (Bel) Quick Step-Davitamon
115 Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prévoyance
116 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal presented by Berry Fl 5.43
117 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Davitamon 6.28
118 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
119 Daniel Becke (Ger) Team Coast
120 Andrea Tafi (Ita) Team CSC
121 David Derepas (Fra) FDJeux.com
122 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems
123 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
124 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
125 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo 8.31
126 Gorik Gardeyn (Bel) Lotto-Domo
127 Denis Bertolini (Ita) Phonak Hearing Systems
128 Michael Rogers (Aus) Quick Step-Davitamon
129 Massimo Apollonio (Ita) Caldirola-Sidermec
130 Matthew White (Aus) US Postal presented by Berry Floor
131 Julian Dean (NZl) Team CSC
132 Thomas Liese (Ger) Team Coast
133 Christopher Jenner (Fra) Crédit Agricole
134 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
135 Fred Rodriguez (USA) Caldirola-Sidermec
136 Raphael Schweda (Ger) Team Coast
137 Udo Bolts (Ger) Gerolsteiner
138 Roger Beuchat (Swi) Phonak Hearing Systems
139 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo
140 Guido Trentin (Ita) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
141 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
142 Yohann Charpenteau (Fra) Crédit Agricole 8.45
143 Cédric Fragniere (Swi) Crédit Agricole 8.58
144 Allan Davis (Aus) O.N.C.E.-Eroski 10.02
145 Lauri Aus (Est) AG2r Prévoyance 11.37
146 Stéphane Auge (Fra) Crédit Agricole
147 Eric Leblacher (Fra) Crédit Agricole
148 Marc Wauters (Bel) Rabobank
149 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
150 Bram De Groot (Ned) Rabobank
151 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
152 Jan Boven (Ned) Rabobank
153 Wim Vansevenant (Bel) Lotto-Domo 12.47
154 Paul Van Hyfte (Bel) Team CSC 12.52
155 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
156 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
157 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast
158 Mark Scanlon (Irl) AG2r Prévoyance
159 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
160 Jakob Piil (Den) Team CSC
161 Rafael Mateos Perez (Spa) iBanesto.com
162 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
163 Jacky Durand (Fra) FDJeux.com
164 Claudio Bartoli (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
165 Michele Colleoni (Ita) De Nardi-Colpack
166 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
167 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
168 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 17.49
169 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 19.40
170 Corey Sweet (Aus) Crédit Agricole 19.59